Tue. May 26th, 2020

Demokracia

Fjala e lirë e shtypit

Zbulohen emrat, kush janë 5 deputetët që Rama iu beson shkarkimin e Metës

2 min read

Janë zbardhur emrat e 5 deputetëve që do të jenë pjesë e Komisionit Hetimor që do të ngrihet në Kuvend për shkarkimin e presidentit Meta. Faxweb.al mëson se emrat e deputetëve të propozuar nga Rama dhe të miratuar në mbledhjen e grupit janë:

Perfundimisht shkaku i aromes se keqe te gojes u be i ditur!

Menyra per te vrare parazitet e trupit per 15 minuta

Pak ditë më parë opozita e re kërkoi kohë që të plotësonte vendet në Komisionin Hetimor, duke thënë se nuk donte të bëhej pjesë e një përplasje personale mes Ramës dhe Metës, ndërkohë që mbetet për t’u parë qëndrimi që do të mbajë sot.

Komisioni hetimor do të evidentojë shkeljet e presidentit Meta, në rastin e dekretit për shtyrjen e zgjedhjeve lokale të 30 Qershorit, dhe më pas raporti do t’I kalojë Kuvendit.

Në rast se shkeljet konsiderohen të rënda, atëherë mazhorancës do t’i duhen 94 vota për shkarkimin e Metës, çështje e cila do të kalojë më tej në Gjykatën Kushtetuese, e cila mbetet ende jashtë funksionit.

Përmes një tjetër qëndrimi të bërë publik sot, presidenti Meta theksoi se shtryrja e zgjedhjeve ishte kushtetuese, dhe dekreti i tij mbetet ende në fuqi, sa kohë që nuk ka një vendim të Gjykatës Kushtetuese, që të vendosë për të kundërtën.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © Demokracia.co, 2019. Newsphere by AF themes.