Sat. Mar 28th, 2020

Demokracia

Fjala e lirë e shtypit

Alba Kokalari është eurodeputetja e parë me origjinë shqiptare. Mbesa e Musine Kokalarit

1 min read

Një lajm i mirë nga zgjedhjet e Bashkimit Europian! Alba Kokalari është eurodeputetja e parë me origjinë shqiptare, perfaqësuese e Suedisë në parlamentit europian.

Alba është mbesa e Musine Kokalarit, shqiptares së diplomuar në “La Sapienza” të Romës në vitin 1941 dhe themeluese e partisë Social Demokrate Shqiptare në vitin 1943. Fatkeqësisht, për shkak të instalimit të regjimit komunist, ajo nuk pati mundësinë të kontribuonte per vendin tonë si intelektuale pasi u internua nga sistemi. Ajo vdiq me 14 gusht 1983, e braktisur nga të gjithë, në qytetin e Rrëshenit ku edhe punoi si pastruese e qytetit për vite me radhë.

Urime Alba!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © Demokracia.co, 2019. Newsphere by AF themes.