Sun. Mar 29th, 2020

Demokracia

Fjala e lirë e shtypit

KANCELARI AUSTRIAK JEP DORËHEQJEN:” NUK ERDHA NË PUSHTET PËR KARRIGEN”!

1 min read

Kancelari i Austrisë Sebastia Kurz, ka dhënë dorëheqjen e menjëherëshme pas publikimit të video skandalit.

Duke u hapur rrugë zgjedhjeve të parakohshme, Kurz është shprehur se erdhi në pushtet për t’I dhënë ndihmë Austrisë dhe jo për karrigen e tij.

“…Une nuk erdha ne pushtet per karrigen time. As per te permbushur nje ego. Erdha per te dhene ndihmesen per Austrine por, une nuk mund te qendroj ne pushtet ne kete situate prandaj, sot, jap doreheqjen dhe therrase zgjedhje te parakohshme”

Në një filmim të fshehtë nga viti 2017 zëvendës kancelari Heinz-Christian Strache me gjasë i premton një oligarkeje ruse mbështetje zgjedhore për tendera publikë, në rast se FPÖ do të ishte pjesë e qeverisë.

Videoja e shpërndarë nga “Spiegel” dhe “Süddeutsche Zeitung” bën fjalë edhe për një ide të oligarkes, për të blerë gazetën austriake me tirazhin më të lartë “Kronen Zeitung”, që të mbështesë FPÖ para zgjedhjeve.

Në zgjedhjet e fundit FPÖ arriti 26% të votave.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © Demokracia.co, 2019. Newsphere by AF themes.