Sun. Mar 29th, 2020

Demokracia

Fjala e lirë e shtypit

Pamje Shokuese: Perdhunim ne grup gjate genocidit Serb ne Kosove

2 min read
 

Genocidi Serb ne Kosove njihet si nje nga perndjekjet me te ashpra ne Ballkan dhe jo vetem. Viktimat e ketij terori ende vuajn pasojat e ngjarjeve te se shkuares.

Por duket se pjesa dermuese mbi te cilen ka ren kjo hije e zez, kane qene femrat. Imazhet tronditese te dhunes dhe abuzimit seksual prej ushtareve serb i perndjekin edhe sot. Edhe pse kohet e fundit ky fakt i hidhur historik ka mar ze, kujtojm ketu rastin e Vasfije Krasniqit. Keto gra ende mshprehen se drejtesia nuk eshte vendosur ne vend.

Nje foto e rralle e gjetur ne aparatin e nje ish ushtari Serb qe ka deshmuar per dhunen eshte sjelle nga deputetja Flora Brovina . Fotoja eshte shokuese dhe nuk i lejon vend imagjinates. Flora kerkon te risjelle edhe njehere ne mendjen e shoqerise e pushtetitqe akte si keto duhen ndeshkuar. Fotoja tregon nje grua, e cila ne ate koh ka qene rreth 35 vjece, duke u perdhunuar nga 3 ushtar serb nderkohe qe familjaret nen kercenimin e armes shohin skenen pa mundur te reagojne .

Brovina shprehet:
Rasti në fjalë është një fotografi që është gjetur në aparatin e një ushtari serb që dëshmon aktin, mënyrën se si i kanë dhunuar gratë. Kjo është vetëm njëra nga mënyrat kur i kanë detyruar familjarët që ta shohin aktin e dhunës seksuale. Shumë raste kemi kur ato janë mbledhur shumë në numër dhe sistematikisht janë dhunuar nga ushtarët serb.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © Demokracia.co, 2019. Newsphere by AF themes.